استفاده در نرم افزار های مجازی ساز

نصب و راه اندازی آپتار در نرم افزارهای نظیر Virtual Box،Vmware


 

نصب روی ماشین مجازی Vmware

 

در صورتی که نرم افزار Vmware Workstation بر روی سیستم خود دارید مراحل زیر را جهت نصب ویندوز و سپس آپتار انجام دهید(در صورتی که این نرم افزار را نصب نکرده اید راهنمای نصب نرم افزار Vmware Workstation را مشاهده کنید).

 

پس از نصب نرم افزار Vmware را اجرا کنید. از منوی فایل گزینه New Virtual Machine را انتخاب کنید.

 

 

گزینه Typical را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

 

 

برای نصب ویندوز(XP یا 7) از روی درایو لوح فشرده و یا درایو مجازی گزینه اول و برای نصب از فایل Image گزینه دوم را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

 

 

در این قسمت میتوانید به کاربر مدیر ویندوز رمز عبور اختصاص دهید و یا آن را خالی رها کنید. روی Next کلیک کنید(در صورت ظاهر شدن پیام هشدار گزینه Yes را انتخاب کنید).

 

 

 

در کار Virtual Machine Name یک نام دلخواه برای ماشین مجازی خود انتخاب کنید. در کادر پایین محل ذخیره فایل مربوط به ماشین مجازی را مشخص نمایید. روی Next کلیک کنید.

 

 

مقدار فضای مورد نیاز ویندوز و برنامه هایی که قصد نصب آنها را دارید مشخص کنید. گزینه Store Virtual disk as a single file را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

 

 

در این قسمت روی گزینه Customize Hardware کلیک کنید.

 

 

در این قسمت می توانید مشخصات سخت افزاری ماشین مجازی خود مانند پردازنده، حافظه اصلی، تعداد دیسک های سخت، کارت شبکه و... را مشخص کنید. پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی Close کلیک کنید.

 

توجه: مشخصات سخت افزاری ماشین مجازی را بر اساس مقدار منابعی مصرفی نرم افزارها و سیستم عامل ویندوز و نیز تعداد کاربرانی که به صورت همزمان قصد استفاده از نرم افزارهای نصب شده را دارند تعیین کنید. همچنین میتوانید این مشخصات را بعدا تغییر دهید.

 

 

روی Finish کلیک کنید تا ماشین مجازی اجرا شود.

 

پس از نصب ویندوز، مراحل نصب آپتار مدیر را پی بگیرید.

 

 

 

 

نصب روی ماشین مجازی Virtual Box

 

در صورتی که نرم افزار Virtual Box بر روی سیستم خود دارید مراحل زیر را جهت نصب ویندوز و سپس آپتار انجام دهید (در صورتی که این نرم افزار را نصب نکرده اید راهنمای نصب نرم افزار Oracle VM VirtualBox را مشاهده کنید).

 

نرم افزار Oracle Virtual Box را اجرا کنید. روی آیکن New کلیک کنید.

 

 

یک نام دلخواه برای ماشین مجازی خود انتخاب کنید. از کادر دوم سیستم عامل ویندوز و از کادر سوم نسخه (XP یا 7) آن را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

 

 

مقدار حافظه اصلی که می خواهید به ماشین مجازی خود اختصاص دهید مشخص کنید. روی Next کلیک کنید.

 

توجه: مشخصات سخت افزاری ماشین مجازی را بر اساس مقدار منابعی مصرفی نرم افزارها و سیستم عامل ویندوز و نیز تعداد کاربرانی که به صورت همزمان قصد استفاده از نرم افزارهای نصب شده را دارند تعیین کنید. همچنین میتوانید این مشخصات را بعدا تغییر دهید.

 

 

در این قسمت گزینه دوم را برای ایجاد یک دیسک سخت مجازی برای ماشین خود انتخاب کنید. روی Create کلیک کنید.

 

 

نوع دیسک سخت مجازی را VDI انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

 

 

گزینه Fixed Size را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

 

 

مقدار فضای دیسک سخت مجازی را تعیین و روی Create کلیک کنید تا ماشین مجازی ایجاد شود.

 

 

توجه: این فرایند ممکن است دقایقی به طول بیانجامد پس صبور باشید.

 

پس از ایجاد ماشین مجازی روی گزینه Setting کلیک کنید.

 

 

از گزینه های سمت راست روی گزینه Storage کلیک کنید. از بخش Storage tree روی آیکن سی دی کلیک کنید و در قسمت Attributes روی آیکن سی دی کلیک کرده و فایل ایمیج ویندوز و یا درایو لوح فشرده ای که ویندوز داخل آن قرار دارد را انتخاب کنید. روی Ok کلیک کنید.

 

 

توجه: در سایر قسمت های پنجره Setting می توانید تنظیمات مربوط به ماشین مجازی مانند مقدار حافظه اصلی، پردازنده، شبکه، دیسک سخت و ... را انجام دهید.

 

پس از انجام تنظیمات لازم روی آیکن Start کلیک کنید تا مراحل نصب ویندوز آغاز شود.

 

 
 
 
پس از نصب ویندوز، مراحل نصب آپتار مدیر را پی بگیرید.